Üsküp’ün gece hayatı kolaylıkla her zevke hitap edebilir. Şık barların, gece kulüplerinin, restoranların, kafanaların (meyhanelerin) bileşiminden oluşan çılgın bir kaleydoskop gibidir. Farklı yerleri unutulmaz bir deneyimde birleştirdiğiniz, etkinliklerle insanların, müzikle atmosferin buluşma yeridir burası.

Üsküp’ün gece hayatını mümkün olduğu kadar canlı şekilde tarif etmeyi hedeflesem de bu görev çifte zorluk taşıyor. Birincisi, dışarı çıkıp eğlenilebilecek yerler açısından şehir inanılmaz geniş bir yelpazeye sahip. Bu nedenle kimin neye ilgi duyacağını kestirmek zor. Ve ikincisi, tüm hayatım boyunca burada yaşadıktan sonra, her şeyin detaylıca anlatılamayacağını fark ediyorum. Bu yalnızca niceliğe mi bağlı yoksa kısıtlı bir algı ve özel zevklere mi bilemiyorum. Bununla beraber, elimden geldiği kadarını anlatarak Üsküp’ün gece hayatının sunabileceği her şeyi kapsayan bir sunum yapmayı umuyorum.

Üsküp’te Gece Hayatı – Çeşitlilik

Üsküp’ü gece hayatı eğlencesi bakımından en iyi tanımlayan şeylerden biri büyük ihtimalle çeşitliliktir. Başka ne söylenirse söylensin burayı biçimlendiren başlıca şey çokluktur. Hiçbir şey baskın olmadığı gibi hiçbir şey bu şehri tanımlayamaz. Sayabileceğinizden daha fazla bar, huzur veren ve rahat ortamlı çok sayıda restoran ve partinin siz ayak uydurabildiğiniz sürece devam ettiği gece kulüpleri.

Üsküp’ü diğer başkentlerden ayıran şey muhtemelen bir yerin bir diğerine, şehrin bir bölümünün bir diğer bölümüne yakınlığıdır. Böylece şehir sakinleri, bar olsun veya kafana olsun, geceye bir yerde başlar ve buradaki ortamı iyice ısıttıktan sonra partiyi başka bir yere taşırlar. Bazı yerler birbirinden yalnızca birkaç dakika uzaklıkta olduğundan, sabaha karşı saat ikide bile insanları, giyinmiş kuşanmış, gruplar halinde, şehrin sokaklarını arşınlarken görmek nadir bir olay değildir.

Üsküp’ün gece hayatı ile ilgili bilmeniz gereken başka bir şey de her mekanın birkaç başka mekanla üç aşağı beş yukarı bağlantılı olduğudur. Haritada işaretlediğinizde insanların toplandığı, eğlence ve harika ortamların bulunduğu birkaç bölge olduğunu fark edeceksiniz. Tahmin edeceğiniz gibi mekanlar benzerliklerine göre gruplanmışlardır. Yazlık gece kulüplerinin çoğunluğu şehir parkındayken barlar Debar Maalo, Leninova Caddesi, Eski Pazar, Karpos, şehir merkezi gibi bölgelerde birbirine yakın olarak bulunurlar…