Makedonya’ya nasıl gidilir?

Makedonya’ya karayolu ve havayolu ile gelmeniz mümkün. Türkiye’den iki havayolu şirketi Makedonya’nın başkenti Üsküp’e uçuşlar düzenlemektedir. Makedonya’ya Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile vizesiz giriş yapabilir, 90 gün boyunca ülkede dolaşma hakkına sahipsinizdir.

Türkiye’den her iki havayolu şirketi Türk Hava Yolları ve Pegasus Makedonya’ya uçuşları mevcuttur. Havayolu ile geldiğiniz takdirde İstanbul’dan Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bulunan Üsküp Uluslararası havaalanına iniş yapacaksınız. Havaalanında araç kiralayabilir veya belirli saatlerde Üsküp’e giden otobüsler ile gezinize başlayabilir, istediğiniz yere gidebilirsiniz.

NOT: Uçak ile geldiğiniz taktirde Vizeye ihtiyacınız yoktur. 

Otobüs ile gelmeyi düşünüyorsanız İstanbul’dan hareket eden birçok otobüs şirketi mevcut. Güzergah olarak ise Yunanistan veya Bulgaristan ülkelerinden geçmekte olup, her iki ülkeden vize almak zorundasınız.
İstanbul otogardan hareket eden birçok firma mevcut. Bunlardan Alpar, Yadran ve Vardar Türizm gibi firmaları önerebiliriz.

NOT: Seyahate çıkmadan önce mutlaka Vize ile ilgili işlemlerinizi tamamlamış olmanız gerekir. Zira Yunanistan ve Bulgaristan’dan geçerken Vizeye ihtiyacınız olacaktır. 

Özel araç ile gelmek istediğinizde ise yine güzergah olarak Yunanistan veya Bulgaristan üzerinden yolculuk ederek Makedonya’ya varacaksınız. Vize ile ilgili işlemler hakkında Otobüs bölümünü okumanızı tavsiye ederiz.