Makedonya Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan ve aralarında Manastır ya da Monastir’in de bulunduğu başka isimlerle de anılan Bitola yönetim, kültür, endüstri, ticaret ve eğitim merkezidir.

Pelagonya Vadisi’nin güney kısmında, Baba ve Nidže dağlarıyla çevrili ve Makedonya ile Yunanistan arasındaki Medžitlija-Níki sınır kapısının 14 km kuzeyindedir.

Adriyatik Denizi’nin güneyini Ege Denizi ve Orta Avrupa’ya bağlayan önemli bir bağlantı noktasıdır.

Osmanlı döneminde Manastır adını taşıyan kent, İttihat ve Terakki’nin de en önemli merkezlerinden biri olmuştur.

Şehir 1382 yılında I.Murad döneminde Timurtaş bey tarafından Türk Topraklarına katılmış, 1912 Balkan Harbi’nde Osmanlı’nın elinden çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de askeri eğitimini aldığı Manastır Askeri İdadisi (1896-1898) bu şehirdedir.

Günümüzde müze olarak kullanılan okulun ikinci katında Mustafa Kemal Atatürk için ayrılmış bir bölüm vardır.

Pek çok Avrupa ülkesinin konsoloslukları Bitola’da olduğundan Osmanlı döneminden beri “konsoloslar şehri” olarak da bilinir.

2002 nüfus sayımına göre ülkenin ikinci büyük şehridir. Bitola Belediyesi’nin yönetim merkezi olan Bitola aynı zamanda bölgedeki en eski şehirlerden biridir.

M.Ö. 4. yüzyılın ortalarında Makedon kral II. Philip tarafından Heraclea Lyncestis adıyla kurulmuş ve Osmanlı egemenliği sırasında Selanik ile birlikte Osmanlı Rumeli’sinin iki egemen şehri olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri eğitimi aldığı Manastır Askeri İdadisi, Saat Kulesi, Yeni Camii, İshakiye Camii, Manastır Bedesteni, Tarihi Postane, Heraklea ve St.Bogorodica Kilisesi şehrin görülmesi gereken en önemli yerleridir.

Şehri rahatlıkla yürüyerek gezebilir, kent meydanını ve tarihi eserleri görebilirsiniz.

Manastır’da kutlanan en önemli festival ise Eylül ayındaki Uluslararası Kısa film ve Belgesel festivalidir.

Festival “Manaki Brothers”ismini Balkan sinemasının ilk kameramanlarından Manaki kardeşlerden almıştır.

Son yıllarda büyük bir izleyici yakalayan “Elveda Rumeli” dizisi, Manastır’da ve etrafındaki köylerde çekilmiş, dizi büyük bir ilgi ile izlenmiştir.