XIX. yüzyılın sonunda Türk yetkililer Kalkandelen’i (Tetovo) daha kolay yönetebilmek için miderluk sistemini kurdular.

Böylece Gostivar idari merkez statüsüne getirildi ve 1914 yılında bir fermanla Yukarı Polog’un (Gorni Polog) yönetim merkezi oldu.

Balkan Savaşları’ndan önce Gostivar’ın nüfusu 3.735 ve 1. Dünya Savaşı öncesinde ise 4.500 idi. Nüfus ve ekonominin büyümesi 2. Dünya Savaşı sonrasında meydana geldi.

Gostivar’ın nüfusu 1948’de 8.000 iken 2002’de 35.000’e ulaştı.

Bugünlerde Gostivar gelişmiş ikinci ve üçüncü derece aktiviteleriyle modern bir kentsel yerleşim yeridir ve etkinliği yüksek Polog bölgesinin yönetim, ekonomi, kültür, eğitim ve sağlık merkezidir.

Kalkandelen (Tetovo) Gostivar’dan daha büyük ve merkezi bir yerleşim birimi olmakla birlikte, dağlık bölgenin tamamı yani Mavrovo bölgesi yaklaşık 90 köyüyle Gostivar’a doğru çekilmektedir.

Saat Kulesi ve Camiisiyle tam bir Osmanlı şehri olan Gostivar, çok kültürlü hayatın sembol şehirlerinden biri.

Şehir her ne kadar tarihi eserleriyle ön plana çıkmasa, Osmanlı hayat tarzının devamı burada görülmektedir.Makedonya’nın gözde mekanlarından, en büyük doğal parklardan biri olan Mavrova milli parkı, Gostivar bölgesinde bulunmaktadır.

Ülkenin en uzun akarsuyu Vardar Nehri, Gostivar’a 5km uzaklıkta, 683 metre yükseklikteki Vrutok köyü, şehrin en güzel bölgelerinden biridir.Vardar Nehri’nin yeryüzüyle buluştuğu kaynağın etrafında hizmet veren restoranlar, özellikle yaz akşamlarında, doğayla iç içe, taze balık yeme keyfi yaşatıyor.