Balkan Yarımadası’nın göbeğinde, Makedonya’nın başkenti Üsküp, Vardar Nehri’nin iki kıyısında kuruludur.

Üsküp çok kültürlü, 2000 yıllık geleneğe sahip bir şehirdir.

Balkanların en güzel şehirlerinden olan Üsküp, 1392 yılında Osmanlı himayesine girmiş ve 500 yılı aşkın hükmünde kalmıştır.

Bir çok Balkan şehrinde olduğu gibi, Üsküp’te Osmanlı’dan kalma eserler şehrin güzelliğini oluşturmaktadır.

Neredeyse bir milyonluk nüfusuyla modern bir şehir olan Üsküp, Makedonya’nın en önemli siyasi, ekonomik, akademik ve kültürel merkezidir.

Yeni yerleşimciler, ekonomik gelişmeler, inşaat ve tadilat projeleri için odak noktası olmaya devam etmektedir.

Üsküp kentsel alanının eni Üsküp Vadisi boyunca aşağı yukarı 30 km (18,75 mil) uzanır ve 10 belediyeye bölünmüştür.

Üsküp aynı zamanda kalesi, kültürel ve tarihi anıtları, ören yerleri, spor salonları, Treska Nehri ve Matka Gölü kanyonundaki mağaraları ve şehrin doğusunda yer alan kaplıcalarıyla turistlere son derece çekici gelmektedir.

Osmanlı döneminden kalan Üsküp Türk Çarşısı, dükkanları, hanları ve camiileri ile şehir bir açık müzedir.

Şehir sadece tarihi ile ünlü değildir.

Günümüzde Üsküp canlı gece hayatı, restoranları, cafe ve barları ile şehirde keyifli vakit geçirmeyi garanti etmektedir.

Üsküp, istikrarlı bir biçimde, uluslararası havayolları şirketlerince hayati önem atfedilen bir bölgesel güzergah haline gelmektedir.

Üsküp ayrıca Rahibe Theresa’nın doğum yeri olmasıyla da uluslararası bir üne sahiptir.

1500 yıllık Osmanlı Kalesi, “İsa’ya Ağıt” adlı duvar resmiyle Aziz Panteleimon Manastırı, Rönesans’ın ilk emareleri ve Sultan Murat’ın Hünkar Camii, Davut Paşa Hamamı gibi Osmanlı eserleriyle turistlerin rağbet ettiği ve gitgide gelişen ve ilham veren, keşfe değer bir şehirdir.

Şehirde yer alan tüm önemli yerleri görmeniz için birkaç gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Gelmişken, Makedonya meydanını, Tarihi Taş Köprüyü, Üsküp Kalesini, Mustafa Paşa Camisini, Davut Paşa Hamamını, Kapan Hanı, Sulu Hanı, Kurşunlu Hanı, Çifte Hamamı, Murat Paşa Camisini, Saat Kuleyi, Eski Tren İstasyonunu, Aziz Ohrid Kliment Katedralini, Rahibe Teresa Evini mutlaka görmeniz gerekmektedir.