Helenistik ve eski Roma döneminden kalma önemli bir ören yeri olan tiyatro Ohrid’in Varos adlı eski bölümünde yer almaktadır.

Ohrid Antik Tiyatrosu dünyanın dört bir yanından sanatçıların katıldığı Ohri Yaz Festivali dahil pek çok kültürel etkinliğin düzenlendiği bir yerdir.

Ohri Antik Tiyatrosu M.Ö. 2. yüzyılda Helenistik dönemin karakteristiğine uygun olarak inşa edilmiştir. Roma İmparatorluğu’nun bölgeyi işgal etmesiyle tiyatro 4000 metrekarelik bir alan kaplayacak şekilde genişletilmiştir. Böylesine büyük bir alana ihtiyaç duyulmasının sebebi Ohrid’in sürekli büyümesi ve kültürel önemiydi.

Şehrin nüfusu arttıkça tiyatro da bu büyümeye ayak uydurarak genişlemeye devam etmiştir. Önceleri tiyatro tanrılara adanmış komedya ve tragedyalara sahne olurken, daha sonra aslan, kaplan, ayı ve diğer egzotik hayvanlarla gladyatörlerin dövüşleri de burada gerçekleşir olmuştur.

Tiyatro konumu itibariyle, çevresindeki tepeler rüzgârı kestiği için, hemen hemen mükemmel bir akustiğe sahiptir.

Günümüzde konserler, operalar ve her türlü gösteri için kullanılmaktadır. Gün boyu turist ve ziyaretçilere açıktır. Aşağıdaki turlarımızdan dilediğinizi seçerek Ohrid’i ziyaret edebilirsiniz.