Yemek endüstrisi, tekstil fabrikaları ve son derece gelişmiş yerel ve uluslararası ticaret ağı mevcuttur.

Makedonya’nın doğusundaki en büyük şehir olan Strumica Makedonya ile Bulgaristan arasındaki Novo Selo-Petrich sınır kapısının yanı başındadır.

Şehir ve çevresindeki bölgede 100.000 kadar insan yaşar.

Adını içinden geçen Strumica Nehri’nden alan şehir aynı zamanda Strumica Belediyesi’nin yönetim merkezidir.

Strumica Makedonya Cumhuriyeti’nin ana tarım merkezidir. İlk kez M.Ö. 2. yüzyılda eski Yunan adı olan Αστραίον (Astraîon, Batlamyus ve Pliny tarafından eski Yunanca “yıldızlı” anlamında) ile anılmıştır.

Daha sonra Tiveriopolis olarak bilinen şehir şimdiki adını Orta Çağda Slav yerleşimcilerden almıştır. Modern Yunancada Στρώμνιτσα (Strómnitsa) olarak bilinir. Türkçe adı Ustrumca’dır.

Üsküp’ten Stromica’ya Stip (İştip) (150 km.) ve Valandovo (165 km.) üzerinden ulaşılabilirse de ikinci yol daha iyidir. Radoviş’e 29 km., İştip’e 66 km., Valandovo’ya 30 km. ve Dojran’a 51 km. uzaklıktadır.

Makedonya ile Bulgaristan arasındaki Novo Selo-Petrich ile arasında 29 km. vardır.

Strumica’da görülmeye değer manzaralar vardır. Arazi yürüyüşü yapmak isteyenler yakındaki Belasica Dağı’nı, baş döndürücü Smolare şelalelerini ve Koleshino’yu ziyaret edebilirler. Yakınındaki Bizans manastırları Vodocha ve Veljusa’daki keskin tek başınalık duygusu ise eşsiz bir deneyim teşkil eder. Hala keşiş ve rahibelerin yaşadığı manastırlar duvar resimleri, mozaikleri ve sükunetiyle meşhur.

Baharın başlangıcını simgeleyen geleneksel Ustrumca Karnavalı, birçok ülkeden katılımcının farklı kostümlerle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur.

Karnaval her yılın mart ayında düzenlenmekte, karnaval kapsamında en başarılı 5 maskeli gruplara farklı kategorilerde toplam 24 ödül verilmektedir.

Asırlardır süren karnaval, özellikle son dönemlerde herkesin ilgi odağı olmuştur.