Yunan sınırının birkaç kilometre yukarısında bulunan güneşi bol Gevgeli (Gevgelija) E-75 uluslararası otoyolunun kesişme noktasında olmakla kalmaz, aynı zamanda keyifli bir turizm mekanıdır.

Çok çeşitli açıkhava aktiviteleri, mükemmel ve taze yemekler, kültürel etkinlikler, gece hayatı ve daha fazlasını sunar.

Kaplıca severler şehir merkezinden sadece 4 km. uzaklıkta olan lüks Negorci kaplıcalarının keyfini çıkaracaklardır.

Restoratif sağlık hizmeti veren modern tesiste 38-40 °C iki havuz ve fizik tedavi merkezi bulunur.

Gevgeli’den (Gevgelija) 24 km. uzaklıktaki benzer bir tesis de büyüleyici Kozuf Dağı’nın (528 m.) eteklerinde yer alan ve mide ve böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılan sülfür banyoları ve suyuyla ünlü Smrdliva Voda’dır.

400 adet villa, otel, spor merkezi ve kayak alanlarıyla eksiksiz bir tesistir.

Gevgeli (Gevgelija) Makedonya’nın önde gelen tarım merkezlerinden biri [Vardar Tepesi Müzesi] olmasını sıcak, nemli ve boğucu iklimine borçludur.

Bölge ayaz yüzü görmeden yılda 240 gün geçirir, ortalama ısı 22 °C’dir. Kozuf Dağı çorak ve kayalık tepelerde kendini gösteren Akdeniz iklimiyle, yemyeşil çayırlar, kışın yaprak döken ormanlar ve çam ormanlarında kendini gösteren kıtasal iklim arasında doğal ve saptanması kolay bir sınır oluşturur.

Bu biyolojik çeşitlilik Gevgeli’yi (Gevgelija) Makedonya’nın ekolojik anlamda nadir bölgelerinden biri kılar. Yabani bitki ve hayvan türlerinin yanı sıra, Gevgeli’nin (Gevgelija) karışık iklimi ve modern tarım yöntemleri bölgeyi meyve ve sebze çeşitlerinin bolluğuyla kutsamıştır: Domates, kırmızı biber, kiraz, karpuz, ay çiçeği, üzüm, çilek, şeftali, nar, soğan, elma… siz yeter ki dile getirin, onlar yetiştirir.

Gevgeli (Gevgelija) tarımıyla öne çıksa da, kültür tarihi bakımından da oldukça zengindir. İlk tiyatro oyunu 1928 yılında sahneye konmuş, bunu iki yıl sonra umumi okuma odasının devreye girmesi izlemiştir.

Bu esnada halk pazar günleri düzenlenmeye başlayan konserlerin keyfini çıkarmaya koyulmuştur.

Gevgeli’nin (Gevgelija) kültür odaklı tavrı günümüze kadar süregelmiştir. Müzik okulu günden güne gelişirken, yazları sanat kampları ve bale gösterileri düzenlenmektedir. Son olarak, Gevgeli’nin (Gevgelija) geleneksel dans topluluğu ise eski Makedonya geleneklerini bugün yaşatmaktadır. Bugünlerde Gevgeli (Gevgelija) birkaç otel zincirinin bünyesinde yer alan kumarhaneleriyle Makedonya’nın Las Vegas’ı olarak anılıyor.