Çanakkale Şehitleri anısına İstanbul’dan Çanakkale’ye kadar kürek çeken “Kürekle Gez” ekibi 24 Nisan 2016 tarihinde yolculuğunu sona erdirecek.

İstanbul’dan yola çıkan Ünlü Kürekçi Hüseyin Ürkmez, 1990 yılında Osman Atasoy’la “Uzaklar” teknesiyle dünya denizlerini dolaşan Zuhal Atasoy, MüzisyenTayfun Işık, ve Hürrem Öztürk’ten oluşan dört kişilik ekip dünyaya barış mesajları vermek için sandalla toplamda 280 kilometre kürek çekecek.

Şarköy’de bir gece konakladıktan sonra yola devam eden ekibin lideri Hüseyin Ürkmez
geçtiğimiz yıl Çanakkale Savaşlarının 100.yılında da aynı rota üzerinden İngiliz Vatandaşı ile yola çıkmıştı.

Bu yıl üçüncü kez “Barış için kürek çekiyoruz” diyen Ürkmez “Çanakkale Savaşlarında şehit olan atalarımızın anısına önceki yıl başlattığımız kürek çekerek İstanbul’dan Çanakkale’ye gitme projemizin kapsamında Şarköy’e ulaştık. Bunu her sene yapmayı planlıyoruz. Ayın 16’sında ilk kürek çekişimizle başladığımız yolda 24 Nisan sabahı Çanakkale’ye varmayı planlıyoruz.” dedi. Bir diğer amaçlarının da insanlara kürek çekmek ve deniz sevgisini aşılamak olduğunu dile getiren Ürkmez; “Kürek çekerek uzun mesafeler de kat edilebilir. Bizler bunu insanlara göstermek istiyoruz. Onları kürek çekerek, denizle dost olarak yaşama davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

1990 yılında Osman Atasoy’la “Uzaklar” teknesi ile Akdeniz, Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu gibi bir çok denizde yelken açan Zuhal Atasoy, “Uzun süre denizlerden uzak kalmıştım. Sandalla ilk kez böyle bir deneyim yaşıyorum, ekip arkadaşlarımla iyi bir uyum sağlayarak yol alıyoruz” dedi.

Önceki İçerikDamat Paçası (Yufkali Paça)
Sonraki İçerikCafé Pelister Üsküp
1962 İstanbul Bakırköy doğumludur. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu. 1989-1992 yılları arasında Ana Britannica Ansiklopedisi’ni yayınlayan Ana Yayıncılık’la yayın sektörüne girdi. 1996 yılından bu yana Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde yaşamaktadır. SABAH Gazetesi Tekirdağ temsilciliği, Cumhuriyet, Atlas ve Yatch Dergileri’yle de çalışmakta olup; Akşam, Tercüman, Güneş, Birgün gazetelerinin de temsilciliğinin bulunduğu haftalık Şarköyün Sesi Gazetesi’nin Yazı işleri müdürü olarak görev yapmaktadır. www.sarkoyunsesi.com ve www.tekirdaginsesi.com adlı sitelerinin de sahibidir. Türkiye’deki yaygın basında haberlerinin dışında; yaşadığı bölgeyi tanıtan gezi yazıları da yayınlanmaktadır.