(Fotoğraf: Versus Beach Bar)

Struga Makedonya’nın güneybatısında Ohri Gölü kıyısında yer alan ve turistler tarafından rağbet gören bir kenttir.

Bir zamanlar “Enchalon” olarak bilinen Struga’nın nüfusu 55.000 civarındadır.

İlirya zamanından beri bilinen Struga ile ilgili pek çok eski gezi rehberi yazarı, buranın gelişmiş ticareti ve büyük pazarlarıyla son derece canlı bir kent olduğunu ve zengin sakinlerinin evlerinin ise her zaman güzel ve dekoratif olduğunu yazar.

Bu yüzdendir ki “Struga gibi başka bir yer yoktur” deyişi eski zamanlardan günümüze kadar gelmiştir.

Ohri Gölü’nden başka, kıyılarında kristal sularından etkilenmiş vaziyette yürüyenleri rahatsız etmek istemezmişçesine kent boyunca nazikçe akan Kara Drim Nehri (Crn Drim) de büyüleyicidir. Akşam ışıklar yandığında nehir, sularından yansıyan ışıklarla, daha da büyüleyici bir görünüm alır.

Adriyatik Denizi’ne doğru yoluna devam eden Kara Drim (Crn Drim) üzerinde şahane manzaralarıyla Globochitsa ve Shpilye adlı iki yapay göl yer alır.

Ohri Gölü kıyısındaki konumu itibariyle Struga canlı ve hareketli Ohri’ye göre bir parça daha sessiz ve daha huzurlu bir deneyim sunar.

Eski Struga pazarı ve yüzlerce yıllık cami ve kliseler bu sessiz sakin kentin güzelliğini ve kültürünü gözler önüne seren diğer mekan ve unsurlardır.

Akşam olmadan önce Erkekler Plajı, Kadınlar Plajı ve Kara Drim Nehri’nin tam ağzında bulunan Galeb (Martı) Plajı’nda keyif çatabilirsiniz.

Her ağustosta Şiir Köprüsü’nde dünyanın dört bir yanından şairler, yazarlar ve sanatçıların katılımıyla Struga Şiir Akşamları düzenlenir.

Her yaz Struga’nın kültür merkezi olan açık hava sahnesinde ülkenin her tarafından rock, metal, electro, hip hop, R&B gruplarının katıldığı sinemani ve alternatif müzik festivali Come, Row düzenlenir.

Geceleri göl ya da nehir kıyısında yürüyüş yapabilir ya da Oáza, Biser ve Tullamur gibi popüler gece mekanlarına gidebilirsiniz.

Göl ve nehir kıyılarında ve Struga’nın merkezinde ayrıca Grifon, Tullamore Dew, Plivalishte, Ženska Plaža Cinema, Admiral, Album, Street, Sweet Cafe, Aquarius, Versus Beach Bar gibi pek çok güzel mekan bulunur.