Mavrovo Gölü, başkent Üsküp’e 100 kilometreden daha az mesafede yer alan Mavrovo ve Rostuşa Belediyesi’ne bağlı Mavrovo Milli Parkı sınırları içerisindedir. Güneyde Bistra ve kuzeyde Şar Dağları’yla çevrilidir. Bu bölge kayak merkezleriyle ünlüdür. 1953 yılında vadinin batısında inşa edilen baraj sayesinde oluşturulan göl, ülkenin en büyük yapay gölüdür. Deniz seviyesinden 1.953 metre yükseklikte, bir zamanlar üç büyük ırmağın birleşmesiyle oluşan Mavrovo Irmağı’nın bulunduğu yerdedir. Göl, 10 km. uzunluğunda ve 3 km. genişliğindedir. Azami derinliği 50 m. olan göl, 13,7 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır.

Dünyanın dört bir tarafından gelen ziyaretçiler Mavrovo Gölü’nü yürüyüş turları ve diğer dinlendirici faaliyetler için tercih etmektedir. Başta alabalık olmak üzere pek çok balık türüne ev sahipliği yapan göl, balıkçılık sporuyla uğraşanlara ve keyif için balık tutanlara son derece çekici gelmektedir. Siz de bayılacaksınız…

Bölgede ilgi çeken diğer yerlerin başlıcaları, Bistra Dağı’nda bulunan mağaralar, kısmen sulara gömülmüş Aziz Nikola Kilisesi, Radika Irmağı kanyonu ve çevredeki şelalelerdir. Hayatın gerçeklerinden kaçıp gelerek katılabileceğiniz doğa turlarıyla bu muhteşem yeri keşfe çıkabilirsiniz.