İki göl arasındaki şanslı kasaba Resne (Resen) 2002 nüfus sayımına göre 8.848 nüfusa sahip bir kasaba ve toplum merkezidir.

Resne (Resen) Belediyesi Makedonya Cumhuriyeti’nin güneybatısında bulunan Prespa havzasında yer alır.

Yüksek dağlarla çevrilidir.

Doğuda Baba Dağı, batıda Galičica Dağı, kuzeyde ise Bigla Dağı yer alır. Resne’de (Resen) yerel yönetim ve önemli iş kurumları bulunur.

Prespa Gölü, Galičica ve Pelister milli parkları muhteşem manazaları ile bölgeye güzellik katar.

Prespa Gölü Makedonya Cumhuriyeti’nin ikinci büyük gölüdür.

Prespa Vadisi’nin güneyinde Galičica ve Baba dağları arasında 835 metre irtifada yer alır.

Prespa kültürü Neolitik çağlara uzanır. Roma İmparatorluğu sırasında inşa edilen Via Egnatia (Egnatia Yolu) vadiden geçmekteydi.

Bölgede sanatsal anıtlar mevcuttur. Bunların en tanınanı Kurbinovo’da 1191’de inşa edilen manastırdır.

Prespa’da geçmişte gelişen çömlekçilik Resne’deki Seramik Kolonisi sayesinde şimdi de revaçtadır.

Seramik Kolonisi her yıl yaz boyunca dünyaca ünlü pek çok seramik sanatçısına ev sahipliği yapar.Resne’nin elma ile tanınmış olması dışında, Resne’yi özel kılan bir diğer özelliği ise Ahmet Niyazi Bey’in sarayıdır.

Ahmet Niyazi Bey, İttihat ve Terakki’nin önde gelen isimlerinden olup II. Meşrutiyet’in ilanına yol açan ayaklanmanın lideri olarak ve 1897 deki Türk-Yunan savaşındaki başarılarından dolayı ün yapmıştır.

1. Abdülhamit’in Meşrutiyeti ilan etmek zorunda kalmasından sonra döndüğü Selanik’te “Hürriyet kahramanı” olarak karşılanmıştır.

Resne’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler, çarşı, seramik kolonisi, Sv. George Manastırı ve Resneli Niyazi Bey Sarayı’dır. Niyazi Bey Sarayı günümüzde müze olarak kullanmılmakta ve ziyaretçilerini kabul etmektedir.