Üsküp Kalesi Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti Üsküp’de bulunan tarihi kaledir.

Şehrin Vardar Irmağı’na bakan en yüksek noktasına kurulu olan kale Üsküp’ün armasında ve bu armayı taşıyan bayrağında yer alır.

Araştırmalara ve mevcut verilere göre sarı kireçtaşı ve travertenden yapılmış olan ilk kalenin M.Ö. 6. yüzyıl ortalarında, Neolitik ve Bronz çağlardan ya da kabaca M.Ö. 4000’li yıllardan beri yerleşim olan bölgede inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Latince kitabe parçaları kalenin bir Roma şehri olan ve 518 yılında bir depremde tamamen yıkılmış olan Skupi’de bulunduğu fikrini doğrulamaktadır.

İmparator 1. Jüstinyen zamanında kalenin yeniden yapıldığı ve Peter Delyan hükümdarlığındaki Bulgar İmparatorluğu’nun Bizans İmparatorluğu’na başkaldırdığı zamanki savaş gibi bölgede çıkan çeşitli savaşlar sonucu tekrar yıkılan Jüstinyen’in Doğu Roma kalesinin kalıntıları üzerine de 10 ve 11. yüzyıllarda bir kez daha yenisinin inşa edildiğine inanılmaktadır.

Kalenin görünümüne dair basit detaylar veren belgeler dışında bu Ortaçağ kalesiyle ilgili fazla bir şey bilinmemektedir.

1660 yılında, Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkan topraklarına seyahat gerçekleştiren ünlü Türk gezgin Evliya Çelebi, Seyahatname’sinde kalenin o dönemki görünümünden söz etmiştir.

Son olarak, Osmanlı İmparatorluğu dönemi sonrasında 1963 yılında Üsküp’te yaşanan depremde kale hasar görmüştür. Bu hasar günümüze kadar düzeltilmemiştir.

Üsküp’e yolunuz düşerse, Kale’ye çıkın ve şehre bir de ordan bakın…