Makedonya’nın bohem atmosferi başlıca destekçilerini kafanalarda bulmuştur. Kafanalar ızgara et ve geleneksel yemeklerin Makedon Şarapları, geleneksel alokollü içecekler ve sıklıkla Balkanlar’dan canlı müzikle bir araya geldiği mekanlardır.
Lezzetteki çeşitlilikten dolayı kafanalar az ya da çok sofistikedir. Ve bu noktada temkinli olmanız gerekir. Bazıları Balkan kiçiyle ilintili olsalar da, bir çoğu bu tip bir ilişkilendirmeden son derece uzak durur. Diğer bazı Balkan şehirlerinin aksine buradaki kafanalar her şeyden çok şehir yaşamına daha yakın dururlar. Şehir yaşamını tercih eden ve trendleri daha yakında takip eden birçok genç insan, gece kulüplerine doğru devam etmeden önce partiyi kafanalarda ufaktan başlatırlar.

Bunun yanında, Makedonlar arasındaki kutlamaların çoğu da genellikle böyle bir ortamla bağdaşmaktadır. O nedenle buralarda bir kutlama için bir araya gelmiş büyük bir grup insana rastlamak nadir bir olay değildir. Ne yazık ki veya ne ilginçtir ki, kafana sözcüğü parti veya kutlama sözcüklerine eş anlamlı olarak kullanılmaya çok yaklaşmıştır. Konuyu daha fazla dağıtmayayım.
Nereye gideyim diye düşünüyorsanız, Debar Maalo denen bölge geniş bir seçenek yelpazesi sunmaktadır ve genellikle bu bölgeyi diğer hepsine tercih ederim.

Ganza, Kaj Pero, Marshalot, Skupi, Makedonska Kuka uğramanız gereken yerlerden bazılarıdır.